جیمز فرانکو

جیمز ادوارد فرانکو (به انگلیسی: James Edward Franco) متولد ۱۹ آوریل ۱۹۷۸ یک بازیگر آمریکایی، کارگردان، نمایش نامه نویس، تهیه کننده، نویسنده و نقاش است. او بازیگری را از اواخر سال ۱۹۹۰، با ظاهر شدن در سریال‌های کوتاه و زندهٔ تلویزیونی و فیلم‌هایی مخصوص نوجوانان، شروع کرد. در ۲۰۰۱ نقش اصلی فیلم جیمز دین را بازی کرد که باعث شد جایزهٔ بهترین بازیگر مرد فیلم‌های تلویزیونی را دریافت کند. فرانکو پس از ایفای نقش هری آزبورن در مرد عنکبوتی به شهرت جهانی رسید. بعد از آن فیلم‌های او شامل: یک فیلم جنگی به نام یورش عظیم در سال ۲۰۰۵، فیلم حماسی و عاشقانهٔ تریستان و ایزولد در سال ۲۰۰۶، درام آناپولیس در سال ۲۰۰۶. فانکو در ۲۰۰۸ به خاطر بازی در قطار آناناس جایزهٔ بهترین بازیگر فیلم‌های کمدی یا موزیکال را دریافت کرد. او نقشی برجسته در فیلم میلک در سال ۲۰۰۸ بازی کرد. در ۲۰۱۰، در فیلم ۱۲۷ ساعت نقش آرون رالستون، کوه نوردی که مجبور می‌شود بازوی خود را قطع کند وقتی زیر یک تخته سنگ گیر می‌افتد، ایفای کرد

زندگی و خانواده جیمز فرانکو

جیمز در کالیفرنیا به دنیا آمد. مادرش شاعر، نویسنده و ویراستار است. پدرش مسئول شرکت ترابری است. آن دو با هم در دانشگاه استنفورد آشنا شدند. پدرش زمینهٔ خوانوادگی پرتغالی و سوئدی و مادرش زمینهٔ روسی دارد و یهودی است. مادربزرگ پدریش نویسندهٔ کتاب‌های کودکان و مادربزرگ مادریش صاحب یک نمایشگاه نقاشی است و یک عضو فعال در سازمان ملی زنان یهودی بود.او دارای دو برادر بزرگتر از خود است.

او در ریاضی استعداد خاصی دارد و در سال ۱۹۹۶ از دبیرستان فارغ التحصیل شد. او در آنجا چندین نمایش اجرا کرد و همچنین دانش آموزان او را به عنوان شخصی با بهترین خنده انتخاب کردند. او سپس در دانشگاه کلمبیا، لس آنجلس به خواندن رشتهٔ زبان پرداخت ولی بعد از یک سال علارغم مخالعت‌های پدر مادرش دانشگاه را ترک کرد تا بازیگری بیاموزد.

شغل جیمز فرانکو

اوایل دوران کاری او در ۱۹۹۹ در یک سریال کوتاه تلویزیونی بازی کرد و گفت که بازی در آن بسیار لذت بخش و سازنده بود و بعدها عنوان کرد: تا قبل از بازی در این سریال خیلی از کار تلویزیونی سر در نمی‌آوردم بنابراین این مجموعه برایم مفید بود.

اولین کار جدی اش سال ۲۰۰۸ در کمدی - رمانتیک هرچی لازم باشه بود که در کنار دوست‌دختر آن موقعش، مارلا سوکولف بازی کرد. در ادامه، نقش اصلی فیلم جیمز دین را در سال ۲۰۰۱ ایفا کرد که باعث شد جایزهٔ گولدن گلوب را دریافت کند و نامزد جوایز امی نیز بشود.

زندگی شخصی جیمز فرانکو

او دارای حس بسیار بالایی برای تولید دارد... یک قابلیت مافوق بشری برای تمرکز. برای همین در دانشگاه ترک تحصیل کرد و رشتهٔ زبان انگلیسی را ادامه نداد. او به خاطر این توانایی اش اجازه پیدا کرد که ۶۲ واحد در ترم بردارد در حالی که بقیه حداکثر ۱۹ واحد می‌توانستند بردارند. او به نیویورک رفت و آنجا به دانشگاه هنر رفت و در رشتهٔ نویسندگی ادامه تحصیل داد. او در ۲۰۱۰ دانشجوی دکترای دانشگاه ییل شد.

او در میان هنر به نقاشی هم علاقهٔ خاصی دارد و در دوران دبیرستان، نقاشی نیز می‌کرده. خودش می‌گوید: نقاشی در دوران دبیرستان برایم مثل یک روزنه بود و درواقع بیشتر از آن چیزی که بازی کردم، نقاشی کشیدم. نقاشی‌هایش در ۲۰۰۶ در لس آنجلس به نمایش گذاشته شد. همچنین در مرد عنکبوتی ۳ در صحنه‌ای داشت نقاشی می‌کشید.

از ۲۰۰۶ با بازیگر آهنا اوریلی رابطه دارد. او به عنوان نماد جنسی نیز شناخته شده و در سال ۲۰۰۹ به عنوان جذاب ترین مرد زنده انتخاب شد. در دسامر ۲۰۱۰ تایمز به او لقب " باحال ترین آدم دنیاً را داد.

 پنجشنبه نهم دی ۱۳۸۹ |

 

شارژ ایرانسل

اخبار سینما

خرید پستی

شادشاپ

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

دانلود

دانلود


free glitter text and family website at FamilyLobby.com